فعال کردن مجازی‌سازی سخت‌افزاری در لپ‌تاپ سونی

هشدار: تغییرات BIOS انجام شده در این نوشته فقط برای لپ‌تاپ سونی VGN-SZ740 انجام شده است. شما باید تغییرات را مناسب با BIOS و سیستم خودتان انجام دهید. همچنین اطمینان پیدا کنید پیش از اعمال هرگونه تغییر، یک کپی از فایل BIOS به عنوان پشتیبان در جایی خارج از رایانه‌ای که در حال دستکاری تنظیمات BIOS آن هستید ذخیره کنید.

 

فرض شده است شما ویندوز سرور ۲۰۱۲ را به همراه رابط کاربری آن قبلاً بر روی لپ‌تاپ خودتان نصب کرده‌اید.

در ویندوز سرور ۲۰۱۲ دکمه‌ی ویندوز را بزنید و تایپ کنید System Information و سپس Enter را فشار دهید. در پنجره‌ی System Information گزینه‌ی Hyper-V Virtualization Enabled in Firmware را پیدا کنید. اگر مقدار آن No است باید در تنظیمات BIOS رایانه آن را فعال کنیم. در تنظیمات BIOS لپ‌تاپ سونی VGN-SZ740 که من از آن استفاده می‌کنم گزینه‌ی فعال کردن ماشین مجازی سخت‌افزاری وجود ندارد و من مجبور شدم توسط روش دیگری مجازی‌سازی را فعال کنم.

فعال کردن مجازی‌سازی سخت‌افزاری

حالا نوبت آن رسیده است که BIOS رایانه را طوری دستکاری کنیم تا مجازی‌سازی سخت افزاری روشن شود. در حال حاضر مقدار رجیستری شماره 02F1 صفر 0000 است به این معنی که خاموش (off) می‌باشد که با تغییر دادن مقدار آن به 0001 مجازی‌سازیِ سخت‌افزاری روشن خواهد شد.

برای انجام این‌کار ابزاری به نام SYMCMOS را دانلود می‌کنیم که اجازه می‌دهد تنظیمات BIOS را تغییر دهیم.

در مرحله بعد یک حافظه USB خالی پیدا کنید تا بتوانیم یک درایو bootable ایجاد کنیم. توجه کنید که Booting to USB باید در تنظیمات BIOS شما فعال باشد. سپس ابزار HP USB Disk Format Tool را دانلود کنید. همچنین فایل‌های سیستمی ویندوز ۹۸ را هم دانلود کنید. اینها کمک می‌کنند تا رایانه را با DOS بوت کنیم و به این ترتیب بتوانیم SYMCMOS را اجرا کنیم. لطفاً HP USB Disk Format Tool را اجرا کنید (ممکن است لازم باشد بر روی فایل اجرایی آن راست کلیک کنید و Run as administrator را انتخاب کنید)

Run as administrator

و برای فراهم کردن یک درایو بوت‌شدنی USB، از لیست Device گزینه‌ای را انتخاب کنید که به حافظه USB شما اشاره می‌کند.

HP USB Disk Storage Format Tool

مانند تصویر زیر گزینه‌ی Create a DOS startup disk را علامت بزنید و با کلیک بر روی دکمه […] پوشه‌ای که فایل‌های سیستمی Win98 را در آن استخراج کرده‌اید را به آن معرفی کنید.

HP USB Disk Storage Format Toolbrows

Specify the Location of DOS System Files

حالا SYMCMOS.exe را بر روی درایو USB کُپی کنید و پس از آن رایانه را خاموش (Shut down) کنید.

همچنان که حافظه USB به رایانه متصل است رایانه را روشن کنید. حالا رایانه با DOS بوت می‌شود. تایپ کنید:

SYMCMOS -LBIOS.TXT

 رایانه را خاموش کنید و حالا با ویندوز بوت شوید. داخل حافظه USB شوید. باید یک فایل متنی به نام BIOS در آنجا باشد. فایل را باز کنید. با توجه به نسخه BIOS لپ‌تاپ سونی VGN-SZ740 با مقدار Phoenix Technology LTD R0121S5, 12/19/2007 از مقدارهای جدول زیر استفاده می‌کنیم:

For Santa Rosa SZs – R0122S5

تغییر به مقدار جدید مقدار پیش‌فرض نام

(0189) [0001]

(0189) [0000]

AHCI

(02F1) [0001]

(02F1) [0000]

VT-x

نکته: تغییر AHCI در لپ‌تاپ من باعث اشکال در بالا آمدن سیستم‌عامل Windows Server 2012 R2 شد. پس آن را به مقدار پیش‌فرض برگرداندم و فقط مقدار VT-x را تغییر دادم که موجب شد Hyper-V قابل راه‌اندازی شود.

دوباره با DOS بوت شوید و تایپ کنید:

SYMCMOS -ubios.txt

رایانه را خاموش کنید.

نکته
برای خاموش کردن رایانه در DOS از ترکیب کلیدهای Ctrl+Alt+Del استفاده کنید.
همچنین می‌توانید دکمه Power لپ‌تاپ را فشار دهید.
در رایانه‌های جدیدتر باید دکمه‌ی خاموش شدن را چند ثانیه نگاه دارید.

 

ویندوز را اجرا کنید. حالا باید مجازی‌سازی سخت‌افزاری برای رایانه شما فعال شده باشد. برای اینکه آن را بررسی کنیم System Information را اجرا کنید. گزینه‌ی Hyper-V Virtualization Enabled in Firmware به Yes تبدیل شده است.

منابع

http://notebookreview.com

http://www.techtangerine.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *